חסרונות שכדאי להכיר בתיקון 190

מטבעות

כאשר אנו מתקרבים לגיל הפרישה, הגיע הזמן לחשוב על הקצבה שתחזיק אותנו ביום יום, כשכבר לא נוכל לעבוד.

יחד עם זאת, נוכל להתחיל לבדוק ולחקור את הנושא הרבה לפני, על מנת לוודא שאכן יש לנו סכום כסף מספק ושהוא אפילו יפיק רווח.

לכן, על מנת להעלות את גובה הקצבה שתהיה לכל אחד מאתנו בגיל מבוגר, משרד האוצר העביר את תיקון 190 לפקודת מס הכנסה.

תיקון 190 נחשב ממש להטבת מס שמיועדת עבור גמלאים, אך ישנם גם צעירים הבוחרים להפקיד במסגרת זו לשם הקצבה העתידית שלהם. יחד עם זאת, למרות ההטבות הניכרות שיש להפקדה במסגרת תיקון 190, עדיין ישנם חסרונות, היות ועל מנת לקבל את ההטבות יש לעמוד בתנאים הבסיסיים ולעיתים יש אלו שיקבלו החלטות שונות על מנת לדאוג לעמוד בתנאים ודווקא ייגרם הפסד.

מהו תיקון 190

תיקון זה עבר כתיקון לחוק בשנת 2012, במטרה לעודד גמלאים להפקיד כספי הון נזילים לחיסכון שישמשו אותם בתור קצבה פנסיונית בעת גיל הפרישה. במסגרת התיקון, אלו העומדים בתנאים להפקדה במסגרת זו יוכלו ליהנות מהטבות ופטור ממס, נזילות הכספים שהם מפקידים, ואפילו תכנון ירושה.

את כל היתרונות ועוד מידע על הכדאיות של התיקון, ניתן לראות אצל אתר לירות.

 

מה החסרונות בו

בתחום תיקון 190 חסרונות קיימים יחד עם היתרונות:

 

אינפלציה

כפי שציינו, הפקדה במסגרת התיקון גם מאפשרת משיכה של הכספים. יחד עם זאת, המשיכה תהיה בצירוף תשלום של 15% על הרווח הנומינלי, כולל אינפלציה. לכן, במידה ומדובר בשנים בהן האינפלציה הרקיעה שחקים, אנו עלולים לצאת בהפסד מאד גדול, ביחס ל25% הקלאסיים הנגבים במסגרות אחרות.

 

קצבה נמוכה

ישנם רבים שלא יכולים לצפות מה יהיה גובה הקצבה החודשית שיקבלו לאחר גיל הפרישה, וישנו מינימום הנדרש לפי מס הכנסה על מנת שנוכל להפקיד במסגרת התיקון. לכן, ישנם אלו שסכום הקצבה המשוער שלהם מאד קרוב למינימום, אבל לא לגמרי. לכן, רבים בוחרים לרכוש קצבה מידית בסכום ההפרש החסר, כדיי להיות זכאים. הדבר בעצם מייצר הפסד מידי בתקווה לרווח עתידי.

 

סכום נעול

חשוב לדעת שישנה חשיבות מאד גדולה למועדי ההפקדה במסגרת התיקון. במסגרת הפקדה אחת יינעל סכום של כ-34,000 ₪ שלא יהיה נזיל. במידה ועשינו עוד הפקדה באותה שנת מס, אז לא יינעל עוד סכום בגובה זה. לעומת זאת, אם נעשה עוד הפקדה בשנת מס אחרת, יינעל שוב סכום בגובה זה שלא יהיה נזיל. לכן, בהתאם למטרת ההפקדות שלכם, חשוב לתכנן זאת.

 

לסיכום

למרות שתיקון 190 בא דווקא לסייע לנו לעת זקנה ולוודא שיש לנו כספים מספקים לקצבה הפנסיונית, עדיין ישנם חסרונות לתיקון. לכן, טרם כל הפקדה במסגרת התיקון חשוב לבדוק את תנאי הקצבה העכשווית ובכך לתכנן את הכדאיות של ההפקדה.

 

מחשבון

 

מומחי תיקון 190

חשבת למשוך את כספי הפנסיה? אל תעשה/י זאת בפזיזות! כנראה שתוכל/י למשוך ולא לשלם מס. כדי לקבל פרטים נוספים ניתן להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם.